Lazer Destekli Diş Hekimliği

Lazer Destekli Diş Hekimliği

Lazer Destekli Diş Hekimliği Nedir?

Lazer Destekli Diş Hekimliği; gülüş tasarımı için dişetini ilgilendiren işlemlerde, melanin pigmentasyonunda, cerrahi işlemlerde, sıcak/soğuk hassasiyeti olan dişlerin hassasiyetinin giderilmesinde, kanal tedavisi esnasında kök kanallarından mikroorganizmaların arındırılmasında, diş beyazlatma-bleaching esnasında ve operasyon sonrası yara bölgesinin iyileşme sürecinin hızlandırılmasında kullanılabilmektedir. Aft ve uçuk gibi bulaşıcı lezyonların tedavisi temassız teknikle yapılarak virüs ve bakterilerin çevre dokulara yayılması engellenir.

Lazer tedavisi esnasında anestezi her zaman gerekmemektedir. Tedavi esnasında ve sonrasında kanama riski daha düşüktür. Operasyon sonrası şiş daha az olmakta ve daha hızlı iyileşme gözlenmektedir. Lazer uygulaması her tür tedavi prosedürünün işlem süresini kısaltmakta, tedavi sonrası hasta konforunu arttırmakta ve iyileşme sürecini hızlandırarak doku daha kaliteli şekilde iyileşmesini sağlamaktadır . Bu makalede Lazer Destekli Diş Hekimliği tedavilerine detaylı olarak göz atacağız.

Lazerin Çocuk ve Hamilelerde Kullanılması

Lazer çocuklarda ve hamilelerde de uygun dalga boyunda, uygun dozlarda güvenle kullanılabilir. Çocuklarda dudak-diş eti bağının alınması (frenektomi) lazer ile ağrısız, dikişsiz ve kanamasız şekilde yapılabilir. Çıkmamış dişlerin üzeri lazer ile açılarak dişin sürdürülmesi sağlanır. Kadınlarda hamilelikte oluşan zaman zaman çiğnemeyi engelleyecek boyutlara ulaşan diş eti büyümelerinin tedavisinde de (piyojenik granülom) lazer kanamasız ve dikişsiz bir tedavi sağlamaktadır.

Bu avantajları nedeniyle lazer kanama bozukluğu olan, kalp problemi olan, diş hekimi fobisi hastalarda, hamilelerde ve çocuklarda rahatlıkla uygulanabilir.

Lazer ile diş eti iltihabının tedavi edilmesi

Lazer enerjisi, cerrahi olmayan periodontal tedavilerde –subgingival küretaj- uygulanan dokuda ulaşılması güç yerlere ulaşarak yumuşak dokuda derin dezenfeksiyon sağlar. Lazer kullanımı ile diş etlerinin iyileşmesi hızlı, ağrısız şekilde gerçekleşir; uzun dönemde nüks riski ve cerrahi tedavi gereksinimi azalır.

Dudak-diş eti bağının alınması (frenektomi), vestibuloplastide, protez kenarı vuruklarının alınmasında çok hızlı, kanamasız bir tedavi ve çok rahat bir iyileşme dönemi geçirilmektedir. Özellikle protez kullanan hastalarda yumuşak doku düzenlemesi ile diş fırçasının yerleştirilebileceği bir alan oluşturulur ve diş eti kenarının, dudak yanak hareketlerinden etkilenmemesi sağlanarak diş eti çekilmesi, diş eti cebi oluşması engellenir.

Lazer Dolgu Nedir?

Lazer dolgu, diş hekimliğinde kullanılan modern bir tedavi yöntemidir. Bu yöntemde, çürük veya hasar görmüş dişin boşluğu, özel bir lazer cihazıyla temizlenir ve hazırlanır. Daha sonra, dolgu malzemesi dişin boşluğuna uygulanarak dişin şeklini ve işlevini geri kazandırır. Lazer dolgu işlemi, geleneksel dolgu yöntemlerine göre daha az invazifdir ve genellikle daha az ağrılıdır. Ayrıca, lazer dolgu işlemi sırasında diş dokusuna minimal zarar verilir ve dolgu malzemesi daha iyi bir şekilde bağlanır, böylece daha uzun ömürlü bir tedavi sağlanır. Lazer dolgu, estetik olarak da avantaj sağlar çünkü dolgu malzemesi diş rengine daha yakın bir renge sahip olabilir, bu da tedavi edilen dişin doğal görünümünü korur. Sonuç olarak, lazer dolgu diş çürükleri ve hasarlarının etkili bir şekilde tedavi edilmesinde güvenilir ve modern bir seçenek olarak kabul edilir.

Cerrahi İşlemler

İmplant, gömük diş çekimi, diş eti operasyonları gibi cerrahi işlemlerden sonra düşük seviye lazer terapi (low level laser therapy) uygulanarak şişlik ve ağrının minimuma inmesi sağlanır. Bu tedavi ile bireylerin iyileşme dönemini daha konforlu geçirmesini ve doku iyileşmesinin hızlanmasını sağlanır.

Lazer İmplant

Lazerle implant, diş hekimliğinde implant işlemi sırasında kullanılan modern bir teknolojidir. Bu teknoloji, dental implantın yerleştirilmesi ve iyileşme sürecinin hızlandırılması için bir lazer cihazının kullanılmasını içerir. İmplantın yerleştirilmesi sırasında, lazer kullanılarak diş eti ve çevre dokuların hassas bir şekilde işlenmesi ve hazırlanması sağlanır. Lazer implant, geleneksel cerrahi yöntemlere kıyasla daha az invazif olduğu için genellikle daha az ağrı ve rahatsızlıkla ilişkilendirilir. Ayrıca, lazerin sterilizasyon etkisi sayesinde cerrahi alanın daha temiz ve enfeksiyondan daha az etkilenmesi sağlanır. Bu da iyileşme sürecini hızlandırır ve implantın daha başarılı bir şekilde entegre olmasını sağlar. Sonuç olarak, lazer implant teknolojisi, diş implantı gerektiren hastalar için daha konforlu, etkili ve güvenilir bir seçenek sunar.

Lazer ile Çene Eklemi, Diş Sıkma, Diş Gıcırdatma Problemleri Nasıl Tedavi Edilir?

Çene eklemi problemlerinde, diş sıkma ve gıcırdatmaya bağlı kas spazmlarında ve kas spazmlarına bağlı çene kilitlenmelerinde (trismus) düşük seviye lazer terapisi ile kısa sürede kaslarda, eklemde rahatlama, ağrıda azalma ve ağız açıklığında artış sağlanır.

Diş Eti Lazer Tedavi

Dis eti lazer tedavi, diş eti hastalıklarının tedavisinde etkili bir yöntem olarak kabul edilir. Bu tedavi yöntemi, diş eti iltihaplanması, periodontitis ve diğer diş eti rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılır. Diş eti lazer tedavisi, özel bir lazer cihazı kullanılarak diş eti ve çevre dokuların hassas bir şekilde işlenmesini sağlar. Lazerin ışığı, diş eti dokusunu temizler, enfeksiyonu azaltır ve diş eti çizgisini düzeltebilir. Bu yöntem, geleneksel cerrahi müdahalelere kıyasla daha az invazif olduğu için genellikle daha az ağrı ve rahatsızlıkla ilişkilendirilir. Ayrıca, lazerin sterilizasyon etkisi, cerrahi alanın daha temiz ve enfeksiyondan daha az etkilenmesini sağlar.

Diş Etlerinin Üzerindeki Koyu Kahverengi Lekelerin (Melanin Pigmentasyonu) Tedavisi

Daha çok esmer ve sigara kullanan bireylerde rastlanan melanin birikimleri, özellikle ön bölgedeki diş etlerinde koyu renkleşme alanları şeklinde görülmektedir. Bu pigment birikimi sonucu oluşan diş eti renkleşmelerinin, genel sağlık üzerine herhangi bir etkisi olmasa da özellikle yüksek gülme hattına sahip bireylerde estetik görünümün bozulmasına yol açmaktadır.

Bu estetik problemin giderilmesinde periodontal cerrahi ve lazer cerrahisi günümüzde en güncel tedavi yaklaşımlarıdır. Özellikle sigara kullanan bireylerde depigmente edilen dokularda bir miktar geriye dönüş olabilir. Bu nedenle için sigara kullanımının bırakılması önerilir.

Diş Beyazlatma lazer kullanımı

Lazer uygulaması, estetik diş hekimliğinde diş beyazlatma daha başarılı sonuçlar vermektedir. Lazer verdiği ısı ile beyazlatma jelini aktive ederek dişe zarar vermeden ve diğer yöntemlere göre daha kısa sürede dişin renginin 4-5 ton açılmasını sağlar.

Aft – Uçuk – Lezyon Tedavisi

Uçuk (herpes simplex) ve aft tedavilerinde lazer enerjisi ile ağız içindeki yara alanı taranır. Lazer enerjisi enfeksiyonun kontrol altına alınmasını, yayılmamasını ve dokunun daha hızlı iyileşmesini sağlar. Lazer enerjisi uygulandığında uçuk ve aftların ağrısı anında geçmekte ve enfeksiyon aynı alanda bir daha tekrarlamamaktadır.

Diş hassasiyetinde Lazer Kullanımı

Diş hassasiyetlerinde açığa çıkmış kök yüzeylerine lazer uygulanır, dentin tübüllerinin kapatılması sağlanarak hassasiyet giderilir.

Kanal Tedavilerinde Lazer Kullanımı

Kanal tedavilerinde lazer ile kanal içine uygulama yapılarak antimikrobiyal etki ile kök kanalı duvarlarında dezenfeksiyon sağlanır. Bu kanal tedavisi seanslarını ve nüks riskini azaltarak, başarısını arttıran bir uygulamadır.

Ücretsiz danışmanlık alın


Aşağıdaki alanlara iletişim bilgilerini doldurabilirsiniz.

Tıbbi danışman, sizin için en uygun tedavi prosedürünü seçmek ve düzenlemek konusunda danışmak için en kısa sürede sizinle iletişime geçecektir.

iletişime geçmek için tıklayın