Takma (Protez) Dişler


Protez dişler, eksik dişleri değiştirmek için tasarlanmış çıkarılabilir çenelerdir ve yaşlı insanların büyük çoğunluğu tarafından kaybedilen dişlerin yerine geçmek için uygun bir seçenektir.

Ücretsiz teşhis randevusu alın WhatsApp ile iletişim

Takma(Protez) Dişler

Diş cerrahisi ve plastik cerrahide Türkiye – İstanbul’un lider kliniği

Nova Diş


Hareketli Takma (Protez) Diş Çeşitleri

Hareketli protezler iki türlüdür: tam ve kısmi.

1- Tam Protezler: Eğer tüm dişlerinizi kaybettiyseniz, tam protezler sizin için en uygun seçenektir. Bu iki farklı yöntemle gerçekleştirilir: İlki, dişleriniz çekildikten hemen sonra hazır olan “immediat” protezlerin kullanılmasıdır. Bu protezler, dişler çekildikten hemen sonra takılır ve geçici bir çözümdür. Kalıcı protezler hazır olduğunda bu geçici protezler değiştirilir. Diğer seçenek ise, geleneksel (kalıcı) protezlerin kullanılmasıdır. Bu durumda, dişler çekildikten sonra ağzınız önceden hazırlanır ve protezler, ağzınızın boyutuna uygun olarak yapılır.

2- Kısmi Protezler: Eğer birkaç dişiniz kayıp ise, kısmi protezler en uygun seçenektir. Bu protezler, kalan dişlerinize dayanarak tutulur ve diş implantı yapılması mümkün olmayan durumlarda maddi olarak uygun bir seçenektir.

Diş hekimi, protezlerin ölçülerini alır ve bir laboratuvara gönderir. Bu laboratuvarda, orijinal dişlerinizle uyumlu yapay dişler yapılır ve protezler özel olarak hazırlanır. Görünüş açısından rahatsızlık duyulan durumlarda, gerçek dişlerin üzerine kaplama uygulanabilir, ancak bu tercih size bağlıdır.

Hemen uzman doktorla iletişime geçin

Uzman Doktorumuz, size rehberlik etmek ve sorularınızı ücretsiz olarak yanıtlamak için sizinle iletişime geçecektir.

Protezler hakkında sık sorulan sorular

Protez ile tedavi ne kadar sürer?

İlk adımlar, diş eti hastalığı ve boşluklardan mevcut enfeksiyonlara kadar altta yatan sorunların üstesinden gelmeyi içerir. Bunlar ele alındıktan sonra, protezlerinizi tasarlayan ikinci aşamaya geçiyoruz. Bu genellikle bir hafta ve çok fazla tasarım değerlendirmesi gerektirir. Bu aşamada dişleriniz size rahat ve uygun bir diş seti vermek için büyük özen gösterir ve buna çeneniz için birkaç model ve kalıp yapmak ve çenelerinizin nasıl kapandığını incelemek de dahildir.

Kit tasarım sürecine başlamak için laboratuvara gönderilmeden önce tüm ölçümler ve boyutlar doğru olmalıdır.

Bu aşama tamamlandıktan sonra takma dişlerin takılması işlemi çok kolay olacak ve verilen emekler karşılığını fazlasıyla alacak ve ağzınıza tam oturacak şekilde özel olarak tasarlandığı için daha stabil ve stabil olacak tamamen rahat bir protez elde edeceksiniz.

  • Çok doğal görünüm ortaya çıkarır.
  • Çiğneme gibi diş fonksiyonlarının restorasyon eder
  • Çökük yanak görünümünü önlemek için ağzı doldurmaya çalışır.
  • Dayanıklı ve ağza sığacak şekilde özel olarak tasarlanmıştır
  • Yaklaşık 5 yıl sürer.

Diş implantlarının aksine, protezlerin ankor kökleri yoktur ve bu nedenle sinir sinyali iletimi bunlar aracılığıyla etkin bir şekilde gerçekleştirilemez.Protezler diş fonksiyonunu geri kazandırırken, bunlara alışmak için yapmanız gereken birçok şey vardır.

Protezlere uyum sağlama süreci, ağzınızı protezlerle yemek yemeye alıştırmak için birkaç haftayı geçmez ve ilk günlerde yumuşak ve çiğnemesi kolay yiyecekler içeren bir diyet uygulamanız daha iyidir. Bu size takma dişlere uyum sağlamak için yeterli egzersiz sağlayacaktır ve bundan sonra, normal yemeye dönene kadar çeşitli diğer yiyecekleri kademeli olarak yiyebilirsiniz.

Ancak genel olarak, sakız çiğneyememeniz veya çok çiğnemeyi gerektiren yiyecekleri yiyememeniz gibi takma dişlerin size dayattığı bazı günlük kısıtlamalar olacaktır, ayrıca çok sert veya çok sıcak yiyecekler yemeniz önerilmez. Bunun nedeni, takma dişler ve dişlerin sağlığı ve güvenliği üzerindeki olumsuz etkileridir.

Protezlerin kendi bakım rutinleri vardır, bunu protezleri taktıktan bir hafta sonra uygulamaya başlayacaksınız ve protezler takıldıktan bir hafta sonra diş etlerinin nefes alması için protezleri çıkarabilecek ve ıslatabileceksiniz. Doğal olarak tükürük ile temizlenebilir.

 

Bizimle iletişime geçin!

Bilgilerinizi bırakın ve uzman doktorlarımızdan ücretsiz danışmanlık alın.

Öncesi ve Sonrası

Tedavilerimiz

Nova Diş, diş sağlığını mükemmel bir şekilde korumak için en kaliteli tıbbi malzemeleri kullanarak geniş bir yelpazede hizmet sunar. Klinik, her alanda uzmanlaşmış ve derin bir deneyimle donanmış diş hekimlerinden oluşan bir kadroya sahiptir.

Daha fazla bilgi

Diş Beyazlatma

İmplant

Estetik Diş Hekimliği

Kök Kanal Tedavisi

Ortodonti

Pediatrik (Çocuk) Diş Hekimliği

Ücretsiz danışmanlık alın


Aşağıdaki alanlara iletişim bilgilerini doldurabilirsiniz.

Tıbbi danışman, sizin için en uygun tedavi prosedürünü seçmek ve düzenlemek konusunda danışmak için en kısa sürede sizinle iletişime geçecektir.

iletişime geçmek için tıklayın