Pediatrik(Çocuk) Diş Hekimliği


Nova Diş olarak çocuklarımıza büyük önem veriyor, onların sağlık ve mutluluk içinde yaşamaları için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz.

Ücretsiz teşhis randevusu alın WhatsApp ile iletişim

Pediatrik Diş Hekimliği

Diş cerrahisi ve plastik cerrahide Türkiye – İstanbul’un lider kliniği

Nova Diş


Hamilelik döneminde annenin yeterli kalsiyum ve fosfor almasına dikkat etmesi gerekir, çünkü bebeğin dişleri annenin vücudunda gelişmeye başlar. Kalsiyum eksikliği ileride çocukta diş problemlerine yol açabilir.

Hamilelikte zararlı ilaçlardan kaçınılmalı ve dengeli beslenmeye özen gösterilmelidir, çünkü bebeklerin dişleri gebeliğin erken dönemlerinde oluşmaya başlar ve mineralizasyon süreci üçüncü ayda gerçekleşir. Bu nedenle, gebelik döneminde sağlıklı bir beslenme çok önemlidir.

Çocuklarda diş büyümesi bireyden bireye farklılık gösterebilir. Genel olarak, diş sürme süreci altı ile yedi aylıkken başlar ve geçici dişlerin tamamı 2,5-3 yaşında sürer.

Amerikan Pediatrik Diş Hekimliği Akademisi, çocuğun ilk diş muayenesinin ilk dişi çıktıktan sonra veya ilk doğum gününde yapılmasını önermektedir ve ardından altı ayda bir periyodik kontrol ziyaretleri yapılmalıdır.

Nova Diş, çocuklarla ilgili en yetenekli uzmanlara sahiptir ve ekipmanları ve oral sedasyon gibi araçlarıyla çocukların korku veya işbirliği eksikliği durumunda tedaviyi kolaylaştırır, böylece gelecekte herhangi bir psikolojik etki veya diş hekimi korkusu bırakmaz.

Hemen uzman doktorla iletişime geçin

Uzman Doktorumuz, size rehberlik etmek ve sorularınızı ücretsiz olarak yanıtlamak için sizinle iletişime geçecektir.

Sıkça Sorulan Sorular

Süt Dişleri Nedir?

Yumuşak süt dişleri, bu kalıcı dişlerin temelidir, bu nedenle süt dişi erken kaybedilirse; Diş çürüğü veya enfeksiyon nedeniyle, bu yavaş yavaş komşu dişlerin derinliğine otomatik olarak hareket eder,

Böylece kalıcı dişler anormal bir konuma gelir ve büyümeleri son noktaya gelebilir ve bu gerçekleşirse çoğu zaman ortodontik tedavi ile dişleri koşullar değişmeden normal şekline döndürmek için zaman ve para harcamanız gerekecektir. !!

Her iki çenesinde de dört diş bulunan çocuklarda yumuşak bir diş fırçası kullanarak günde iki kez dişlerini fırçalayabilirler.

Çocuklar için özel olarak üretilmiş florürlü diş macununu süt dişlerinin bakımı için kullanabilirsiniz. Florür içeren özel bir diş macunu kullanılması durumunda fırçaya uygulanan macun miktarı bir nohut boyutunu geçmemelidir. Dişlerinizi temizlemenin başka bir yolu da sadece su kullanmaktır.

Çocuklar, fırçalarken kullanılmış diş macununu yutmayı tercih edeceklerdir. Çocuklarda çok miktarda florür yutulması ise kalıcı dişlerde kozmetik sorunlara (florozis) yol açabilir. Bu nedenle çocuklara diş macununu fırçalarken yutmak yerine tükürmenin önemi öğretilmeli ve nasıl yapılacağı öğretilmelidir. Ancak diş olmayan bölgelerde steril gazlı bez veya temiz bir ıslak pamuk ile silinmelidir. Diş ipi kullanımına günde bir kez çocuğun dişleri birbirine değmeye başladığında başlanmalıdır.Çocuklar 8 yaşına kadar el koordinasyon becerisi ve doğru fırçalama tekniğini uygulayabilme becerisine sahip değildirler. Bu yüzden onlara dişlerini fırçalamalarına izin verin.

Bebeğe karbonhidratla birlikte anne sütü verilmezse diş çürümesine neden olmaz. Ancak diğer ek besinlere ek olarak anne sütü ile beslenen çocukların diş çürümesi riski taşıdığı düşünülmektedir.

Çocuğunuzun ne içtiği ve ne sıklıkta içtiği önemlidir. Çocuğunuz ağzında su dışında herhangi bir sıvıyı ne kadar uzun süre tutarsa, diş çürümesi riski o kadar yüksek olur.Bu nedenle bebeğinizin ağzında biberonla uyuması veya tüm gün biberon veya emzik kullanması tehlikelidir. Biberon çürüklerinden diğer dişler etkilense bile en çok etkilenen dişler üst ön dişlerdir.

Üst kesici dişler, biberonla besleme çürümesine karşı hassas olan dişlerdir. Çürüme genellikle dişlerin kolayca fark edilmeyen yerlerinden yani arka kısımlarından başlar. Üst çenedeki arka dişler etkilenir ve ardından alt çenedeki arka dişler etkilenir. Alt kesici dişler genellikle bundan etkilenmez. Dil, alt kesici dişlerin sıvılarla temasını engeller ve üstten kapatarak bakterilerden etkilenmesini engeller.

Unutulmamalıdır ki karbonhidrat içeren herhangi bir sıvı diş üzerinde uzun süre kaldığında bu durum dişlerdeki biberon denilen yerde çürüklere yol açar ama sadece ağız içinde su bulunması çürük oluşturmaz.

Çocuk diş hekimleri, diş temizliği, flor uygulaması, çürük tedavisi, diş çekimi, ortodontik değerlendirme ve diş sağlığı eğitimi gibi hizmetler sunar.

Pediatrik diş hekimliği, çocukların ağız sağlığını korur, diş çürüklerini önler ve diş sağlığı konusunda eğitim vererek çocukların yaşam boyu sağlıklı dişlere sahip olmasını sağlar.

Bizimle iletişime geçin!

Bilgilerinizi bırakın ve uzman doktorlarımızdan ücretsiz danışmanlık alın.

Öncesi ve Sonrası

Tedavilerimiz

Nova Diş, diş sağlığını mükemmel bir şekilde korumak için en kaliteli tıbbi malzemeleri kullanarak geniş bir yelpazede hizmet sunar. Klinik, her alanda uzmanlaşmış ve derin bir deneyimle donanmış diş hekimlerinden oluşan bir kadroya sahiptir.

Daha fazla bilgi

Diş Beyazlatma

İmplant

Estetik Diş Hekimliği

Kök Kanal Tedavisi

Ortodonti

Pediatrik (Çocuk) Diş Hekimliği

Ücretsiz danışmanlık alın


Aşağıdaki alanlara iletişim bilgilerini doldurabilirsiniz.

Tıbbi danışman, sizin için en uygun tedavi prosedürünü seçmek ve düzenlemek konusunda danışmak için en kısa sürede sizinle iletişime geçecektir.

iletişime geçmek için tıklayın